Kláštorná záhrada - Komunita redemptoristov a laikov

KOMUNITA REDEMPTORISTOV A LAIKOV
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Fotogaléria
   Fotogaléria - kláštorná  záhrada

Záhrada, ktorá v r. 1999 skôr pripomínala prales, aj keď miestami plnila svoj účel, bola v jarných mesiacoch v roku 2000 skoro celá vyčistená. V rokoch 2003 - 2005 bola záhrada pod dozorom MUDr. Ivana Horváta celá zrekonštruovaná - úprava a vyrovnanie terénu, odstránenie starých a výsadba nových stromov a okrasných kríkov (živých plotov), úprava cesty a chodníkov, osvetlenie záhrady a zakúpenie lavičiek. Celý areál sa rozdelil na dve časti: parková časť s trávnatým ihriskom a úžitková časť s ovocným sadom. V strede sa nachádza lurdská jaskyňa so sochou P. Márie. V roku 2004 sme položili zámkovú dlažbu na schodišti v záhrade. Čiastočne sme opravili i oporný múr a kompletne stavebne upravili vodárničku. V ďalšom roku sme opravili a natreli vonkajší obvodový múr a v objekte vybudovali parkovisko. Na svoje si prišiel aj "kláštorný" pes, ktorý tu má vybudovanú voliéru, a tak stráži celú záhradu. Za pomoci mnohých dobrovoľníkov sme vybudovali menšiu skalku pri vodárničke a dokončili ohnisko. 
Ak to pekné počasie dovolí, je tu možnosť príjemne stráviť čas opekaním či grilovaním. Dokončili sme aj veľkú skalku s jazierkom a vodopádom, ktorá sa stala nádhernou dominantou celej záhrady.

Tieto priestory sa často využívajú na oddych počas duchovných obnov, a tiež na fotografovanie sa pri rôznych príležitostiach, ako sú napr. svadby či 1. sv. prijímania. V kláštornej záhrade na kopčeku sa vyníma zaujímavá stavba - altánok, ktorý zhotovili redemptoristi ešte v roku 1936. Slúžil ako miesto pre oddych a modlitbu. Počas pobytu sestier uršulínok bol využívaný na príjemné posedenie. Postupom času sa altánok prestal používať na pôvodné účely a stal sa akurát tak miestom pre "odpočinok" záhradného náradia. Vo februári roku 2009 sme začali s jeho opravou. Pomáhali deti, mladí, dospelí... Nenechali sa odradiť ani mrazivými vrtochmi počasia. Po dvoch mesiacoch namáhavej práce bol na Veľkonočný pondelok záhradný altánok slávnostne otvorený. Využívajú ho hlavne deti počas svojich stretnutí, ale aj dospelí tu nájdu príjemné posedenie na oddych.
 
Hľadaj
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky